• עודד

גלי אליוט -עודד פרץ

עודכן: 14 בנוב׳ 2021

10 עמודים ראשונים מתוך הספר "לסחור עם הגלים"

הערת המחבר: מפאת מורכבותו של הנושא, מצאתי לנכון לחזור לא פעם על חומרים, הדגשים והערות, על מנת לקשר בכל פעם את הנושא הנקרא לנושאים קודמים. אין הדבר נובע מחוסר ריכוז או חוסר סדר של המחבר, אלא מתוך רצון לוודא את הבנת הנושא והטמעתו בכל שלב. כמו כן הושארו תכני שרטוטים רבים בכוונה תחילה בשפה האנגלית על מנת להרגיל את הקורא במונחים המקצועיים.


תכנים רבים בנושא עקרונות תנועת הגלים הכתובים בספר זה, נלקחו מחומר שסופק על ידי חברת גלי אליוט עצמה, ששימש אותי בעבר, בתקופת לימודי תחום זה. חומר זה, שימש בסיס לכתיבת ספרים ומאמרים רבים בנושא זה, על ידי סוחרים רבים ובשפות שונות. אין מקום לפרשנות בנושא תיאורית הגלים של אליוט. ישנם חוקים וכללים ברורים, כפי שהוגדרו ע"י רלף נלסון אליוט במקור, ומספר פרשנויות נוספות שהתווספו ע"י חברת גלי אליוט, ממשיכי דרכו של רלף נלסון אליוט. להבדיל מספרים קודמים שנכתבו על ידי, ושנכתבו על בסיס ידע, ניסיון, דעה אישית וחומרים כלליים בנושא ניתוח טכני, הפתוחים לכל, חומר זה העוסק בתורת הגלים, חייב להיות נאמן למקור ולכן אין גמישות רבה בכתיבת חומר מורכב זה.

מה שונה? נחשפתי לתורת הגלים בתחילת שנת 2006. לאחר לימוד והבנת השיטה בכלים, ובאמצעות הידע והניסיון שרכשתי עד אז חשתי כאילו 'מצאתי שלל רב' וכי מעתה הקשיים וההתלבטויות הנובעות מהחלטות מסחר נפתרו לי לבלי שוב. מהר מאוד הבנתי שלא כך הדבר. מדובר אמנם בחומר מרתק, המהווה עליית מדרגה לכל מנתח טכני, אולם לטעמי אינו יכול להוות בסיס יחיד להחלטות מסחר. קיים יתרון אדיר, בהבנת מבנה הגלים ושילובם בכלים טכניים אחרים ובהבנת מחיר על גרף המחירים, אשר יחדיו, מהווים יתרון משמעותי, לסוחר בשוק ההון.

חשוב להבין שמדובר בחומר שיש להטמיעו היטב, למעשה שיניתי את מבנה הנושאים כפי שמוגשים על ידי חברת גלי אליוט, למבנה המקשר נושאים בפרק מסוים לנושאים בפרקים קודמים. זהו הספר המקיף ביותר שנכתב בשפה העברית, עד כמה שידוע לי - עד כה, בנושא תיאורית הגלים של אליוט, ושוב אחזור ואציין, שהידע והחומרים הנם חומרים המבוססים במקורם, על תכנים מחברת גלי אליוט, מכיוון שלא קיים מקור אחר לתכנים אלו.

בברכה והצלחה

עודד שובל

עודד פרץ!גלי אליוט! שוק ההון
גלי אליוט- עודד פרץ- ספר שוק ההון

תיאורית הגלים של אליוט נקראת כך, על שס מפתח התיאוריה, רלף נלסון אליוט, שהסיק, שהתנועות בשוק ההון ניתנות לחיזוי, על בסיס צפייה ואיתור תבניות החוזרות על עצמן בתצורת גלים. הגילוי של אליוט למעשה, מתייחס להנחה שהתנהגות המונים בתחומים שונים של החיים משתנה בתבניות החוזרות על עצמן. את מחקרו הוא מיקד בהתנהגות המונים, המשפיעה על תנועות בשוק ההון. למעשה, יסוד התיאוריה דוגל בכך, שללא קשר לאירועים חיצוניים כגון משברים,מלחמות, הסכמי שלום, תקופות אופטימיות או פסימיות; התנהגות המחירים בשוק ההון, חוזרת על עצמה בתבניות, שמחקרן יכול להוביל לחיזוי התנועות העתידיות.


אליוט הוכיח בלא מעט תרחישים את בסיס התיאוריה שלו, שלמעשה מתארת מצב בו, כפי שהטבע מתפתח ומשתנה בהרמוניה, כך גם מחירים בשוק ההון. על בסיס תפיסה זו, פיתח אליוט "מערכת" יחסים בין תנועות מחירי שוק ההון, המשמשת ככלי לניתוח מחירים וחיזוי עתידי, ללא כל קשר לאירועים המתרחשים בעולם. אליוט בודד כשלושה עשר תבניות מיוחדות החוזרות על הזמן בתדירות, הדורשת התייחסות ותשומת לב.


הדגש על תבניות אלו, המכונות גלים, הוא בכך שהן חוזרות על עצמן בצורתן, אך לא בהכרח בפרק הזמן ובעוצמה הנחוצים להן על מנת להתפתח. אליוט "קטלג" את התבניות וכינה אותן בשמות. (שיפורטו בהמשך), התופעה החשובה ביותר שהדגים והסביר, היא כיצד תבניות מסוימות מהוות למעשה, חלק אינטגראלי מתבניות דומות, השייכות לטווחי זמן ארוכים יותר, ומשפיעות על מבנן של תבניות מטווחי זמן קצרים יותר. למעשה פיתח אליוט מעין "מקרא" תבניות מיוחדות, לתנועת המחירים בשוק ההון ותיאר היכן תבניות אלו עשויות להתפתח, כתלות במבנים קיימים.


למרות שאלו ששולטים בהבנת תבניות אלו טוענים שתיאוריה זו הנה למעשה כלי החיזוי הטוב ביותר הקיים

יום, לא זאת הייתה המטרה הראשונית של התיאוריה. כל מטרתו של אליוט, היתה להציג ולהוכיח כיצד מתנהגים השווקים וכיצד השווקים למעשה מושפעים מהתנהגות קהל ההמונים, ולא בהכרח, כמושפעות באופן ישיר מאירועים כלכליים ופוליטיים. כאמור, ההנחה הבסיסית היא, ששווקים פיננסיים נעים בתבניות החוזרות על עצמן ולא בצורה כאוטית. "לכל דבר יש סיבה ועלינו לגלות את הסיבה כגורם לפעולה " גרס אליוט כפסע היה בין חשיפתה של התיאוריה ובין גניזתה; התכתבויותיו של אליוט עם אחד ממשפיעי השוק דאז( Charles J.Collins) היא זאת שהובילה בסופו של דבר, שלב אחר שלב, לחשיפתה.

באחד ממכתביו הראשונים לצ'ארלס כתב אליוט: " שוק ההון הוא כמו נהר. יש לו גבולות ברורים ורוחב אחיד בכל נקודה. לעיתים הנהר נחסם ואז פורץ לפתע את החסימות. היכן שערוץ הנהר צר יותר, המים זורמים מהר יותר ולהיפך. הנהר נע ומוסט בהתאם להתנגדויות אשר הוא נתקל בהם בעת זרימתו".


סיכום ביניים : אליוט מצא, שהתנהגות סוחרים המשפיעה על תנועות המחיר בשוק ההון, חוזרת על עצמה באופן יחסי קבוע, גם בטווחי מסחר קצרים וגם בטווחי מסחר ארוכים יותר. המעקב שלו אחר התנהגות ההמונים בשוק ההון, גילה למעשה שהתנועה שנוצרת בשווקים הפיננסיים (הנובעת מהתנהגות | פסיכולוגית המונים) משתקפת על פני הגרף, גרף המחירים בצורה תבניתית מחזורית. רלף אליוט כינה בתחילה תופעה זו : " תופעת הגלים ". תופעה אשר למעשה הובילה לפיתוח הרעיון הטכני שמאחורי התנהגות השוק וזכתה לבסוף לכינוי:

עקרונות תנועת הגלים". עקרונות תנועת הגלים, הנה תאור פרטני של התנהגותם של קבוצות אנשים. היא מדגימה איך התנהגות המונים נוטה לנוע מאופטימיות לפסימיות ואז שוב לאופטימיות, בצורה הרמונית טבעית יותר, בתבניות ברות איתות וברות מדידה. עקרונות תנועת הגלים לא נועדה לחזות את העתיד בדיוק אבסולוטי. תפקיד התיאוריה הינו לספק עבורנו את האפשרות הסבירה ביותר שתתכן.


הערת המחבר: עקרונות תנועת הגלים מבוססות על התנהגות המונים ולכן שווקים הניתנים להשפעה (מניפולציה) על ידי מעטים, לא בהכרח יצייתו לחוקי הגלים. נזילות השוק היא מצרך חשוב לבסיס התיאוריה. שווקי המניות והמט"ח הנם שווקים אשר ללא ספק מושפעים מהתנהגות המונים ולכן אידיאליים לניתוח על בסיס תיאורית הגלים של אליוט, השפעה זו פחותה בתחום שווקי הסחורות. הרעיון העומד מאחורי תנועה תבניתית של מחירים בשוק ההון אינו חדש. החידוש של אליוט נובע מניתוח פרטני של אופן תנועת הגלים ומתפיסת הפרקטלים (מבנה מתמטי החוזר על עצמו עד אין סוף) המתאר תנועה בתוך תנועה, (כאשר כל תנועה הנה חלק מתנועה גדולה יותר על בסיס ציר הזמן), ובמיפוי מדויק של אופן תנועת הגלים.


דבר המחבר מעניין לדעת שתיאורית המבנה הפרקטלי הוצגה לעולם באמצעות הספר: "הגיאומטריה הפרקטלית בטבע" רק בשנת 1980 כאשר רלף אליוט כבר תיאר אותה, בהקשר לתנועת הגלים, שנים רבות קודם לכן. תיאורית הגלים של אליוט תפסה תאוצה רבה משנת 1970 ואילך, כאשר הושק רב המכר של "פרוסט את פריצ'ר" - "גלי אליוט - המפתח לרווחים בשוק ההון" הצמד הצליח באמצעות התיאוריה, לחזות במהלך משבר הבורסות בשנות ה-70 את העלייה המדהימה שהגיעה לאחר מכן, כפי שחזו את הקריסה בשנת 1987, בדיוק מדהים.

על בסיס אותן התנועות, אשר לטענתו קיימות בתחומים רבים ומגוונים של חיינו, עוסקת התיאוריה בתיאור מצב בו שוק ההון, נע בקבוצות של 5 גלים לכיוון אחד ו 3 גלים לכיוון שני, כתלות בכיוון השוק. לאמור, תנועה ראשית ב5 גלים ואז השוק "חוזר אחורה"ב 3 גלים אשר בסיומם מתחיל מחזור חיים חדש של 5 גלים, בכיוון של 5 הגלים הקודמים. כך מתפתחים להם מבנים בתוך מבנים, 5 גלים בכיוון ראשי 31 גלים בכיוון מנוגד.


מבנים קטנים יוצרים מבנים גדולים יותר במבנה אשר חוזר על עצמו, כאשר כל מבנה קטן מהווה חלק ממבנה גדול יותר. מבנה זה של גלים, טוענת תיאורית עקרונות הגלים: מופיע בכל תחומי החיים שלנו, לא נמצאה סיבה לעובדה שמחזוריות של 5 גלים חוזרת על עצמה כ 5 ולא כמספר אחר. פשוט יש לקבל זאת. יש כאלו שיגרסו, שמבנה של 5 דומה רעיונית ליחס המספרים של פיבונאצ'י, שחוזר על עצמו בצורות שונות בטבע. דוגמה לכך ניתן לראות בגוף האדם.

מבסיס גוף האדם ניתן להבחין ב5 הרחבות: ראש, שתי רגליים ושתי ידיים.

מהראש ישנן 5 הרחבות: זוג עיניים, זוג אוזניים ואף.

בכל רגל וכל יד־ 5 אצבעות.

5 חושים : ריח, טעם, מגע, שמיעה, ראיה.

המספר החוזר על עצמו הוא 5, ואין הסבר הגיוני או מדעי לכך. המבדיל בין תיאוריה זו לבין תיאוריות מעגליות אחרות, הוא בכך, שבבסיס תיאורית הגלים של אליוט, אין זמן מוגדר לסיום תנועה שלמה המתייחסת "למחזוריות גלית" והמורכבת ממספר תנועות. כאן למעשה ייחס אליוט חשיבות רבה לא רק לציר המחיר בתיאורו, אלא גם לציר הזמן בהם מתהווים אותם גלים.

אליוט הצליח לאתר תבניות ייחודיות המאפיינות תנועות בשוק ההון ואשר בעזרתן ניתן לחזות תנועות עתידיות.

איתור מבנה הגלים מהווה 'תורה' אותה יש ללמוד ולתרגל ללא הרף ובנחישות.


אליוט ביסס את איתור מבנה הגלים, על ידי שילוב הגלים בתיאורית המספרים של פיבונאצ'י (פרק נרחב בספר הניתוח לסוחרים בשוק ההון־ כרך א'). חוק פיזיקאלי ידוע אומר כי : לכל פעולה יש תגובה. בשוק ההון אנו מורגלים יותר במשפט : "כל מה שעולה ירד וכל מה שירד סופו לעלות". כיוון שמחיר בשוק ההון יכול להיחשב ככיוון הראשי - כמגמה, או ככיוון נגדי - מתקן; כאמור לעיל, מחיר יכול לנוע או מעלה או מטה או לדשדש בטווחים צרים. הכיוון כלפי מעלה יכול להוות את הכיוון הראשי או מהלך מתקן של כיוון ראשי שהוא ירידות וכך להיפך. מגמה מחווה על הכיוון הראשי ולכן מכונה מגמה, כאשר את פעולת הנגד לתנועת המגמה, אנו נכנה תיקון.

התיאוריה הבסיסית הנה פשוטה להבנה, ובה טוענת התיאוריה שתנועה בכיוון המגמה הראשית מתבצעת ב- 5 גלים, אשר לאחריהם ישנם 3 גלים לכיוון השני. בתוך מבנה של 5 הגלים לכיוון הראשי ישנן גל נגדי, לכל גל בכיוון הראשי. את מהלך הגלים בכיוון הראשי כינה אליוט Motive waves - וציין כל גל בקבוצה זו במספר מ־ 1 ועד 5. גל 1, גל 2, גל 3, גל 4 וגל 5.

כאן נציין שאליוט אכן כינה את מהלכי התנועה בכיוון הראשי כ- Motive waves אך למעשה התייחס לגליה Motive כאל משפחה, אשר לה תת משפחות שבהן נדון בספר זה. המונח המקובל והמוכר יותר לשימוש בעת תיאור מחזור 5 הגלים בכיוון הראשי הינו: Impulse waves – גלי דחף או גלי פעולה.

את מהלך הגלים המנוגד לכיוון 5 הגלים (הנעים בכיוון הראשי) כינה אליוט: Corrective Waves - גלים מתקנים וציין שם כל גל ע"י האותיות B A ו־C 5 הגלים 1 ועד 5 כונו - החמישה - The Five“

סה"כ שלושת הגלים המתקנים הנעים בניגוד למגמת 5 הגלים, גל A, גל B וגל C כונו : השלושה - The Three6“

הכלל כאמור הוא: הבסיס מאחורי תנועת הגלים, הינו בכך שכל תנועה לכיוון מסוים יוצרת תנועה שכנגד. יש לחזור ולהדגיש שאליוט הגדיר חוקים וכללים ברורים מאוד, למבנה ואורך כל גל, אך ייחס חשיבות רבה להבנה, שאין הגדרת לוחות זמנים להשלמת מעגל שלם של תנועה, הכוללת למעשה 8 גלים. 5 גלי דחף ו- 3 גלי תיקון. נזכיר גם ונאמר שוב, שבסיס מבנה הגלים הוא הפרקטל ושגם כאן כל מבנה מורכב מתת מבנים הזהים לו (יובהר בהמשך). כך נראה (001-EL) מבנה קלאסי של מחזור גלי אליוט שלם המורכב מ 8 גלים - 5 גלי דחף 31 גלי תיקון:


מהלך עליות ב5 גלים ולאחר מכן מהלך תיקוני ב 3 גלים.


במבנה גלים קלאסי ופשוט כפי שמתואר בגרף 001-EL נוכל פשוט לומר: עליה (גל 1), תיקון טכני (גל 2), עליה נוספת (גל 3), תיקון טכני (גל 4) ועליה נוספת (גל 5). ירידה (גל A), תיקון טכני של גל A (גל B) וירידה נוספת (גל C ). נוכל גם להתייחס לסך העלייה של 5 הגלים כעליה אחת וסך 3 הגלים המתקנים כתיקון טכני של סך העלייה.


עקרונות תנועת הגלים הינו תחום מרתק ביותר ומשמש סוחרים על בסיס זה למטרות הבאות:

• לחזות את כיוון השוק.

• לזהות נקודות שינוי.

• לתזמן כניסה ויציאה מעסקאות.

• להעריך גודל מהלך.


יש קשר הדוק בין תנועת הגלים לתיאורית המספרים של פיבונאצ'י. (נדון על כך בהמשך. פרק נרחב בנושא תיאורית פיבונאצ'י ניתן למצוא בספר: ניתוח טכני לסוחרים בשוק ההון־כרך א')


ושוב נחזור ונציין שנוכל להתייחס למחזור הגלים בצורה הבאה:

גל ראשון ולאחריו תיקון טכני, המהווה למעשה גל שני. לאחר הגל שני, יוצא גל שלישי לדרך, (נחשב בדרך כלל לגל חזק מאוד ואף לגל החזק ביותר מבין סדרת 5 הגלים) ואז יגיע שוב גל מתקן שהוא למעשה גל רביעי שבסיומו, יצא הגל המסיים לדרך שהוא הגל חמישי. לאחר מכן נחווה 3 גלים מתקנים. 3 הגלים יחדיו הנם תיקון טכני של כל מהלך העליות ב 5 גלים. התיאוריה הנה כלי עזר מצוין להבנת מיקומנו על הגרף, והערכת פוטנציאל רווח של עסקה, נקודות כני או נקודות יציאה מעסקאות. דוגמה גרפית למהלך עליות ב 5 גלים שלאחריו אנו עשויים לצפות ב 3 גלים מתקנים מתואר בגרף 002-EL

מה אינו ידוע לנו בשלב זה? מתי מסתיים כל גל. מה ידוע לנו? היכן אנו נמצאים בכל שלב ושלב על פני גרף המחיר. ואם כללי הגלים כפי שמתוארים בהמשך ברורים לנו, נוכל למעשה להעריך גם את גודל התנועה.

אם נבין שגל 5 הסתיים, אז גם נבין שאנו בדרך למהלך תיקוני המנוגד לכיוון הראשי ב 3 גלים מתקנים. נוכל גם להבין שאיתור סיום מהלך תיקוני, יכול לאותת על התחלה של מחזור חדש; יציאה לדרך של 5 גלים נוספים בכיוון הראשי.

ובכן, מהלך שלם של גלי אליוט מורכב אם כך מ 8 גלים. 5 גלים בכיוון הראשי 3 גלים מתקנים.

גם בתוך המבנה הבסיסי של 5 הגלים בכיוון הראשי ישנם גלים מתקנים. גל 1, גל 3 וגל 5 הנם גלים בכיוון הראשי. גל 2 וגל 4 הנם גלים מתקנים של גל 1 וגל 3. לאחר סיום מחזור שלם של 8 גלים, צפויה התחלתו של מחזור חדש. מה שקורה במאקרו קורה גם במיקרו. כל גל בפני עצמו יכול להיות מורכב מגלים קטנים יותר (תת גלים) העונים על אותם הקריטריונים כפי שמתואר בדוגמה הבאה:


משמע, שגל ראשון יכול להיות מורכב מ 5 תת גלים וגל שני, גל מתקן יכול להיות מורכב מ 3 תת גלים. גל 3 לאחר מכן יכול להיות מורכב מ 5 תת גלים וגל 4 שוב מ 3 תת גלים מתקנים וכך הלאה. באותו אופן עצמו, נוכל לתאר את מבנה הגלים המתקנים. גלים אלו המופיעים במבנה של 3 גלים מתקנים, יכולים להיות מורכבים כגלים בתוך גלים. מכיוון שהכיוון הראשי של התיקון, הוא כיוון המנוגד לכיוון הראשי, אבל הוא הכיוון הראשי של התיקון, הופך גל A למעשה להיות כגל הבנוי מ 5 גלים, גל B יהיה בנוי מ 3 גלים וגל C יהיה בנוי שוב מ 5 גלים. נשמע מורכב? לא כל כך. ברגע שיוצא מהלך תיקוני לדרך, הוא הופך לאותו פרק הזמן, למהלך הנמצא בכיוון השליט ולכן הוא בנוי במבנה הדומה למבנה של כיוון ראשי. כך נראה מהלך תיקוני קלאסי, המופיע לאחר מהלך עליות של 5 גלים.

גל A יורד ב5 תת גלים - גל B שהוא מהלך תיקוני של גל A שומר על הכללים ומתקן ב 3 תת גלים וגל C שהוא המשך הכיוון הראשי של התיקון יורד ב5 תת גלים.

נוכל לומר אם כך, שהמהלך התיקוני, הינו מגמה קצרת טווח, הפועלת על פי הכללים של מגמה ארוכת טווח. אני חוזר ועוד אחזור על כך, שבסיס מאוד חשוב של הבנת תנועת הגלים, כפי שהודגמה מעלה, היא שהתפיסה הבסיסית מאחורי תנועת הגלים גורסת, שמבנה תנועת הגלים של מהלך ארוך טווח (Large Degree- הסבר בפרק הבא) מורכב ממבנים דומים קטנים יותר (Smaller Degree - הסבר בפרק הבא) המורכבים אף הם, ממהלכים קטנים יותר וכך הלאה. כל המהלכים ותתי המהלכים בנויים מתבניות העומדות בקריטריונים של מבנה הגלים.

דוגמה טיפוסית נוספת למבנה גלים הקרובה יותר למציאות: בדוגמה המובאת בגרף מספר 004-EL ניתן להבחין במבנה הפנימי של כל גל ובכך שגלים רבים מורכבים מתת גלים. יש לשים לב כיצד גל מספר 1 בנוי למעשה מ-5 תת גלים קטנים, תת גלים במבנה Motive וגל מספר 2 הינו למעשה מבנה של תת גלים מסוג Corrective, (ומהווה תיקון של חמשת הגלים, המרכיבים את גל מספר 1. התבניות הקטנות הם למעשה "הבלוקים" הבונים יחדיו את המבנה הגדול יותר.

עלינו להבין פרט חשוב נוסף. על מנת לקרוא את מבנה הגלים על בסיס טווחים שונים, חולקו הגלים למשפחות, לרמות ( Degree ). כל רמה מציינת טווח הסתכלות שונה. עלינו לדמיין מבנה החוזר על עצמו בתוך מבנה: מבנה בתוך מבנה עד אין סוף. נסתכל מלמעלה ממעוף הציפור על מבנה מסוים וככל שנעמיק לתוך המבנה נשוב ונראה את אותו המבנה ברמה קטנה יותר וכך הלאה עד הרמה הקטנה ביותר. כך למעשה מתארת העבודה, על בסיס עקרונות הגלים, את מבנה הגלים על ציר הזמן. מכיוון שדרך ראיה זו מזכירה את המבנה של פרקטלים (ראה דפים קודמים) כונה הרעיון Robust Fractal . נוכל לבחון גרף מחירים בטווח של עשרות שנים ונאתר את מבנה הגלים, ואז "נרד רמה" של זמן ונבחן את מבנה הגלים בטווח של שנים ואז בטווח של חודשים ואז בטווח של שבועות, ימים, שעות, דקות וכך הלאה. המבנה חוזר על עצמו כמבנה בתוך מבנה. על מנת לבצע את ההפרדה הזו ואת ההבנה שהיווצרות הגלים תלויה בזמן, מחלקת תפיסת הגלים את מבנה הגלים למשפחות. כל משפחה מתייחסת לטווח זמן שונה ובהתאם "מסומנת" על הגרף בצורה המתאימה וכפי שהוגדרה על אליוט.


רמות - Degree על פי אליוט


ניתן למצוא לעיתים גם תאור של רמות: Micro ו־ Sub Micro המתייחסות לשעות ולדקות. כאמור, כל תבנית על בסיס אליוט, הנה למעשה בעצמה חלק מתבנית גדולה יותר.

יש חשיבות, להבנת אופן ציון רמות הגלים, כפי שמצוינות בטבלה מעלה 004 . 1 -EL . כמו כן יש לזכור, שהאפשרויות הן בלתי מוגבלות, אין סופיות מבחינת הרמות - Degree שבהן נוכל לבחון גלים. ובכל זאת, אנו באופן אישי כסוחרים, נוכל לרדת עד לרמה מסוימת ולעלות עד לרמה מסוימת, כתלות באופן ודרך המסחר שלנו. עלינו להתמקד בטווחים בהם אנו נוהגים לסחור, ולבחון גרף מחירים בטווחים להם אנו מורגלים או שבהם אנו מיומנים יותר, על מנת לקבל החלטות, ושם לאתר את הגלים שלנו.


סוחרי יום קצרי טווח מאוד, יוכלו אולי לבחור לאתר גלי Sub Minute על בסיס דקות וסוחרים תוך יומיים או סוחרים לטווחים מעט ארוכים יותר, יוכלו אולי לבחון אפשרות עבודה על בסיס איתור גלי Intermediate In Minor נרחיב בשלב מאוחר יותר. מנתחים טכניים רבים המבינים את מבנה הגלים, לא מוצאים כל בעיה לאתר את הגלים בדיעבד, לאחר שנוצרה התנועה. בכך למעשה הם לא ניצלו את היכולות הנפלאות של הבנת תנועת הגלים. כל הרעיון מאחורי תיאורית הגלים, הוא לאתר את מיקומם של הגלים על הגרף,על בסיס תבניות אליוט ואז על בסיס זה, לחזות ולנתח את הרמות שהמחיר עשוי לעלות או לרדת אליהן, לאתר את הגל שבו מעוניינים לסחור, לתזמן את הפעולה ולפעול.


מבנה קבלת ההחלטות על בסיס עקרונות הגלים הינו יחסית די פשוט :

• זיהוי תבנית

• הערכה של מיקום המחיר על בסיס התבנית שאותרה (איזה גל ובאיזה שלב)

• החלטה

• פעולה


זאת אומרת, שכל שעליכם לדעת, הוא לספור עד 5. אם אתם יודעים לאתר את הגלים בצורה נכונה ומוודאים שהתבנית הגלית עומדת בכל החוקים, זוהי התורה כולה, אתם יודעים היכן אתם נמצאים ולהיכן צפוי המחיר להגיע. אתם יודעים לספור עד 15 אתם יכולים לאתר גלי אליוט.


התיאוריה דוגלת חד משמעית בהתעלמות מניתוח פונדמנטאלי וטוענת, שאיתור הגלים משקף את הלך הרוח בשוק ואת פסיכולוגית ההמונים. אירוע פונדמנטאלי יכול להיות המאיץ של גל תיקוני או המאיץ של גל אימפולס, לא יותר מכך.

מעט סדר: במרב החומרים הכתובים בנושא גלי אליוט מכונים 5 הגלים הנעים בכיוון הראשי: Waves Impulse - גלי דחף (לעיתים נתקל בשם Actionary Waves - גלי פעולה). למעשה השם הכללי לתנועת הגלים בכיוון הראשי מכונה: Motive Waves ומשפחת גלי ה Motive מחולקת למשפחות אשר אחת מהן ואולי השכיחה ביותר הנה ה Impulse Waves

סוגים ומבנים של גלים

ישנם 2 מצבי התפתחות של גליס: Motive ,Corrective

מבנה התפתחות גלים מסוג Motive בנוי מ 5 גלים בכיוון הראשי, של מבנה גדול יותר, על ציר הזמן. מבנה גלים מסוג Corrective בנוי מ 3 גלים, אשר המבנה שלהם יכול להיות שונה מתבנית לתבנית. גלי ה Motive מסומנים על ידי מספרים וגלי ה Corrective מסומנים על ידי אותיות. סה"כ מבנה מחזור גלים שלם מורכב מ 8 גלים - 5 גלים (Motive),

ו- 3 גליס(Corrective) מבנה טיפוסי של מחזור שלם המורכב מ- Corrective - Motive ניתן לראות ב־ 008- EL


Motive Waves

גלי Motive מחולקים ל 5 גלים הנעים תמיד בכיוון הראשי של המגמה הגדולה יותר. אלו גלים אשר יחסית קלים לזיהוי ולפרשנות.

על מנת להבין ולקבוע שאנו במהלך Motive נקבעו חוקים ברורים. על מנת שמהלך יוגדר כמהלך Motive עליו לעמוד בחוקים הבאים: בתוך מבנה גלי הMotive גל 2 תמיד מתקן פחות מ 100% של גל מספר 1.

לעומת זאת גל 3 תמיד מגיע מעבר לסיום של גל מספר 1 והוא לעולם לא הגל הקצר ביותר מבין גלי הפעולה.

כמו כן גל 4 תמיד מתקן פחות מ100% של גל 3 ולא נכנס לטריטוריה של גל 1.

3 החוקים בדוגמה אחת משולבת:

גל 2 לא מתקן יותר מ 100% של גל 1.

גל 3 הוא לא הגל הקצר ביותר מבין גלים 1, 3, 5

גל 4 לא נכנס לטריטוריית המחיר של גל 1.


עליכם לשנן חוקים אלו. רבים בוחנים גרפים ומאתרים תבנית של 5 גלים ועל פי זה מעריכים יציאה למהלך תיקוני. מכניסים עסקה למערכת, ו....מפסידים כסף. אסור לעגל פינות. אליוט הגדיר חוקים וכללים. החוקים הנם קשיחים ביותר ואין לעבור עליהם.


איתרתם תבנית עליה ב 5 גלים? אחד החוקים לא מיושם? סיפרו מחדש, אולי מדובר במהלך תיקוני של מהלך גדול יותר.

נספק דוגמה נוספת להמחשה.

בימים אלו, ממש בעת כתיבת ספר זה סופק ניתוח טכני של צמד מטבעות מסוים באופן הבא:

אכן הספירה נראית יפה מאוד והגיונית. 5 גלים יורדים ומהלך תיקוני. אך מה לא תקין? גל 3 לא יכול להיות הגל הקצר ביותר. מסיבה זו הספירה בדוגמה זו הנה ספירה שגויה. הסבר עקרוני תיאורטי לתנועת 5 הגלים (מקרה של שוק שורי):

גל מספר 1:

השוק מתחיל להראות אותות ראשונים של עליה. זה בדרך כלל יקרה מפני שמספר סוחרים, החליטו שמחירו של נכס נמוך מידי וכדאי לרכשו במחיר זה. רכישה זו גורמת לתנועה מעלה במחיר הנכס.

גל מספר 2:

התנועה מעלה לא צוברת די כח וכנראה שבכל זאת מחיר הנכס מוערך מעבר למחיר הנקוב, ואותם סוחרים שקנו את הנכס במחיר נמוך, מחליטים לממש רווחים.

גל מספר 3: זהו בדרך כלל הגל החזק ביותר והארוך ביותר. יותר ויותר סוחרים מגיעים להחלטה שמחיר הנכס אכן נמוך מידי וכי הוא מוערך נמוך מאוד ביחס למחיר שהוא אמור היה להיות מוערך בו, והם מחליטים לרכשו. התנועה בנכס גורמת ליותר ויותר סוחרים להצטרף למהלך הרכישה והנכס צובר יותר ויותר ערך בכל עליה

גל מספר 4: עתה משמחיר הנכס עלה מאוד, מחליטים סוחרים רבים לממש רווחים, כי לטעמם המחיר של הנכס כבר הופך להיות יקר מידי.

גל מספר 5: זהו שלב רגשי המושפע יותר מרגשות סוחרים ולא מהחלטות בעלות יסוד סביר. לאחר העלייה הגדולה של גל 3, רואים רבים שוב הזדמנות קניה, לאחר מהלך המימושים של גל 4. סוחרים אלו אכן מצליחים להניע את מחיר הנכס מעבר למחיר של גל 3, אך למעשה גם גורמים לנכס להיות ברמות מחיר, מעבר להערכה הריאלית של הנכס. בשלב זה רבים "יפטרו" מהנכס ויובילו למהלך תיקוני שיוצא לדרך במהירות.


הערת המחבר: כמה פעמים חוויתם כסוחרים כניסה למהלך עליות, כאשר לאחר התחלת העלייה הזזתם מיידית את נקודת הסטופ לכניסה. מייד לאחר מכן המהלך תיקן, סגר לכם את העסקה בנקודת הסטופ (אולי לא הפסדתם אך גם לא הרווחתם) ואז יצא מהלך גדול לכיוון הראשוני שניתחתם ואתם כבר בחוץ. זוהי תופעה שכיחה מאוד בקרב סוחרים ותנועת הגלים יכולה בהחלט לספק הסבר נאות לכך.


60 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול