• עודד

מהיר ועצבני בשוק המט"ח - דפים ראשונים

עודכן: 14 בנוב׳ 2021

בס"ד

"מהיר ועצבני "

אסטרטגיות מסחר קצרות טווח לסוחרי שוק ההון ושוק המט"ח

מקצר טווח לארוך טווח

בורלסק

באנדוליין

הרמוני

ספר זה משולב עם ערכת D.V.D מקיפה.

תוכן העניינים :

· פתח דבר ............................................... 3

· הקדמה..................................................4-7

· נרחב ומקיף לפני מהיר ועצבני...................8

· המומנטום.............................................9-12

· מדד עוצמה יחסי..................................... 12-14

· מדד עוצמה יחסי מיוחד...........................15-17

· המתנד הסטוכסטי.................................18

· האיתות הסטוכסטי................................19-25

· ממוצעים נעים......................................26-32

· "הבאנדה" של אלבריה...........................32-38

· סטיות במתנדי הכוח.............................39-44

· משמעות מחיר בלימה בעולם הניתוח הטכני.44-53

· מפגש נוסף עם הכלים הטכניים והדגמות מסחר – 54-74

· תובנות ..................................................74-82

· שאלות ותשובות – יסוד ............................82-89

· מהיר ועצבני.............................................90

· אסטרטגיית בורלסק..................................91-105

· אסטרטגיית באנדוליין.................................105-115

· אסטרטגיית הרמוני...................................116-132

· טעויות נפוצות של סוחרים.........................133

· אימון מנטאלי לסוחר................................134-137

· המסע שלכם להצלחה..............................137-139

· כללי מסחר..........................................140-143

· מחשבות ורגשות..................................143-146

· תם ונשלם...........................................147

פתח דבר

ספר זה אשר אתם עומדים לקרוא, עוסק ברובו בגישה נכונה למסחר התוך יומי. ברצוני להבטיח לכם שאסטרטגיות אלו המתוארות בספר זה ובכותר ה -DVD המצורף הנן אסטרטגיות בדוקות, נכונות, הגיוניות ורווחיות. הכללים לא מסובכים כלל ורק דורשים המתנה לתנאים הנכונים, סבלנות והמתנה לאיתות הכניסה הנכון. בספר זה ובכותר ה – DVD המצורף נעבור על תנאים וכללים אלו בפרוטרוט.

פתיח ספר זה עוסק בלא מעט יסודות, ראיית שוק והבנת הכלים הטכניים כהקדמה לאסטרטגיות עצמן.

גם בספר זה כמנהגי בספרים קודמים אני משתדל לכתוב הכל בשפה פשוטה וברורה, ומלווה את הכתיבה בדוגמאות גרפיות רבות ככל האפשר.

אין גם ספר זה דומה לספרים אחרים אשר מבטיחים לכם אסטרטגיות עבודה "מנצחות". בשונה מספרים אחרים ספר זה מקנה לכם ראיית שוק פשוטה, נכונה וכן, אני מרשה לעצמי לומר, רווחית בהחלט.

אני מקווה שלאחר ביקור שלכם באין ספור אתרים וניסוי של אינספור אסטרטגיות עבודה תחשפו לבסוף לפשטות של הניתוח הטכני ודרכי העבודה בשוק ההון ושוק המט"ח על בסיס טווחים קצרים ומהירים יחסית אך עם ראיית שוק מעט ארוכה יותר.

המונח "מחטף" (קירקוף) מתייחס לאסטרטגיות עבודה קצרות זמן, אסטרטגיות של "כניסות ויציאות" מהירות מאוד על מנת "לגנוב" מהשוק בכל פעם מספר פיפסים.

אך אל תתנו לשם הספר לבלבל אתכם, האסטרטגיה מתחילה "בקירקוף" וממשיכה פעמים רבות להרבה מעבר לכך לכן יש לנקוט בעמדה של סבלנות ולנסות למקסם רווחים על כל בחירה.

ישנם כאלו הטוענים שה"קרקפנים" הנם הסוחרים הריווחים ביותר בשוק. אני לא יכול להתנגד לטענה, אך גם לא יכול להוכיח אותה. אני כן מוכן להוכיח בכל מבחן שהוא שמתוך כל 10 עסקאות יש סבירות גבוהה מאוד שלפחות 6 מתוכן יהיו רווחיות. באלו המופסדות ההפסד מאוד קטן. לעיתים פוזיציה מורווחת מעניקה כ – 10 פיפסים רווח ולעיתים יותר מ 100 פיפסים רווח וזאת כאמור בשוק המט"ח מכיוון שזהו השוק אשר בו אני פעיל. בשוק ההון אני מניח המדידה תתבצע בצורה מעט שונה. התחלת העסקה מתחילה כאסטרטגית "קירקוף" וככל שהמהלך מתקדם היא נעשית יותר טכנית. לקחתי מספר אסטרטגיות פשוטות יחסית אך הגיוניות ובמהלך מספר שנים של עבודה ומחקר של התנהגות השוק הבאתי אותן לדרגה אשר אותה אוכל לתאר בספר זה.

אני שמח לחלוק אותן עמכם.

אני רוצה לאחל לכם הצלחה בכל ליבי.

הקדמה

סוחר יקר,

הנחת העבודה שלי בכתיבת ספר זה הנה שהקורא בקיא ביסודות הבסיסיים של הניתוח הטכני והוא בעל ידע בסיסי בנושא כלים טכניים.

במידה וידע זה חסר יש לפנות לאתר אלבריה ולהכירו. החומרים הלימודיים באתר אלבריה הנם נרחבים ביותר וחינמיים לחלוטין. קריאת ספרי הראשון שעוסק בצעדים ראשונים בעולם הניתוח הטכני ומסחר בשוק המט"ח יכול להקל על הבנת החומרים בספר זה.

למרות הכתוב בחרתי לחזור ולפרט את השימוש בעולם הכלים הטכניים המשמשים אותנו לא פעם בבחירות המסחר שלנו.

בספר הקודם הקדשתי פרק שלם למסע שלכם להצלחה כסוחרי מט"ח. מסע זה תיאר את השלב הראשון, התחושות הראשונות שנוצרות בנו כאשר אנו נחשפים לשוק המט"ח ושוק ההון בפעם הראשונה. תחושות של כסף, של חמדנות ,ושל: "הנה, נפתרו כל הבעיות הכספיות שלנו". אנו נחזור על פרק זה גם בספר זה.

השלב השני במסע היה שלב הפחד, השלב בו אנו נכווים מהשוק, בו אנו חווים הפסדים ולא מצליחים להבין מדוע, או שאפילו מבינים אך לא מצליחים להתגבר על יצר ההימור והפזיזות שמושרש כה עמוק ברבים מאיתנו.

השלב האחרון במסע, השלב אותו אני מכנה, "שלב גן-עדן" הוא אותו השלב בו אנו יודעים בבירור מה אנו מסכנים תמורת איזה פוטנציאל רווח. זהו השלב שבו נתמקד בספר זה, שלב ה- "יחס סיכון לרווח".

ספר זה הנו ממוקד מאוד ומלווה בדוגמאות רבות להכביר משוק בתנועה מתמדת.

היופי באסטרטגיות המתוארות בספר זה הנה העובדה שלא נדרש ידע רב על מנת ליישם אותם. פשוט, נקי והגיוני.

הכלים בהם נשתמש הנם פשוטים וקלים להבנה. מרבה סיבוך מרבה בלבול.

לא מעט מהעבודה על בסיס אסטרטגיות אלו מבוססת למעשה על 2 כלים ראשיים : "הבאנדה" של אלבריה והמתנד הסטוכסטי. בהקדמה לאסטרטגיות בספר זה אני מתאר שימוש בכלים נוספים וכיצד אסטרטגיה אחת יכולה להשתלב באסטרטגיה אחרת על מנת להעצים את המהלך.

שלושת האסטרטגיות המתוארות בספר זה הנן אסטרטגיות אשר בסיס ההחלטה שלהן הנו בסיס גרפים ראשוני של 15 דקות אך שתיים מהאסטרטגיות המתוארות יעילות במידה אף רבה יותר כאשר עולים בטווחי הזמן של הגרפים אותם אנו בוחנים.

את שם הספר בחרתי מאוד בזהירות. "מהיר ועצבני " מתייחס למעשה לבסיס עסקה ראשוני קצר טווח אך עדיין בשילוב ראייה מעט יותר ארוכת טווח..

קירקוף הנה עבודה מקצוענית אשר יכולה להיות מתישה לעיתים ואשר דורשת משמעת ברמה הגבוהה ביותר. לאורך הזמן הבחנתי שאיתותי הכניסה לעסקאות קירקוף מובילות ללא כל בעיה לעסקאות מרובות פיפסים כאשר טריגר הכניסה היה על בסיס קירקוף וזאת בתנאי שאני בוחן את הכיוון הרצוי על בסיס גרף של 4 שעות ואת איתותי הכניסה הייתי מקבל על בסיס גרפים קצרי טווח כגון 15 דקות, 30 דקות או שעתי.

חשוב לציין שבשעות המסחר הפעילות ביותר על פי זמן ישראל שהן בין השעות 09:00-12:00 ובין 15:00-18:00 השיקול דעת יכול להיות הרבה פחות שמרני מכיוון שבשעות אלו הכלים מגיבים היטב לתנועה ובעיקרון הנם יותר אמינים ולכן ניתן פשוט לפעול על בסיס קצר טווח בעת קבלת איתות ללא שיקול של כיוון על בסיס טווח ארוך יותר.

אז נאמר שבשעות המסחר הפעילות כפי שמצוין מעלה עליכם להתעלם משיקולים של טווחים ארוכים יותר ולהתייחס לכל איתות קצר טווח כאיתות בר פעולה.

עבודה בקירקוף לא מתאימה לכל אחד. זו היא עבודה אשר מנצלת שינויים קצרי טווח בשערי נכסים שונים בשוק ההון ונחשבת גם לעיתים למסוכנת לאלו אשר לא רכשו את המיומנות הדרושה. אתם חייבים להקפיד למקם את רמות הגנת ההפסד כפי שמוגדרות בכל אסטרטגיה.

בתחילת דרכי ולאחר בחינת המשמעות של עבודה כקרקפן מצאתי דרך עבודה זו תואמת מאוד את הצרכים שלי ואת האופי שלי בעתות מסוימות בשווקים, מעט פיפסים בכל פעם שמצטברים בסופו של יום לסכום סביר בהחלט של פיפסים. ההבחנה לאחר לא מעט טריידים שניתוח הכיוון שלי היה נכון ובאם הייתי נשאר בטרייד הייתי מרוויח הרבה, הרבה יותר פיפסים, עזרה לי להגיע לחלק מהתובנות אשר בספר זה.

ישנם תקופות בשווקים אשר הידע בעולם הקירקוף מהווה יתרון אדיר ופעמים רבות מצאתי שהשילוב של מסחר ארוך טווח בשילוב אסטרטגיות קצרות טווח לניהול הבחירות ארוכות הטווח הופך את המסחר לאומנות בפני עצמה.

עבודה על בסיס 4 שעות כבר לא נחשבת בדיוק עבודת קירקוף, זה נכון אך מכיוון שצפי הרווח הראשון שלי, במודעות האישית שלי היה קטן ובאם הטרייד אכן היה פועל לטובתי הייתי נשאר בעסקה על בסיס כלים ושיקולים טכניים אחרים. למדתי לקבל "חיזוקים" להחזקת טרייד באמצעות שילוב אסטרטגיות.

ככל שעבר הזמן הבחנתי שאחוזי ההצלחה שלי מאוד גבוהים כאשר אני עדיין מקפיד לשמור במודעות שלי על צפי רווח קטן ראשוני, יעד רווח ראשון צנוע אשר לאחר מימושו היה מספק לי את השקט הנפשי להמשיך לנהל את הטרייד ולמקסם את הרווחים על המנות הנוספות.

מנה = טרייד

למירב הטריידים אני נכנס מיד עם 2 מנות כאשר אני מגדיר למנה הראשונה יעד רווח כגודל הסטופ לוס. ברגע שמנה ראשונה מומשה אני כבר לא אפסיד בטרייד ואולי במקרה הגרוע ביותר יצא בשוויון, ללא רווח וללא הפסד.

במידה והמנה השנייה עונה על הציפיות אז אני אנהל אותה ובמידה ואקבל שוב איתות על בסיס אסטרטגיה אחרת אשקול אף להוסיף מנה.

מעט על המושג קירקוף :

קירקוף מתייחס לפעולת מהירה מאוד וקצרה מאוד. הערכות לעסקה, ביצוע, סיום!!! לפעמים בתהליך של דקות בשעות המסחר הפעילות.

בתי המסחר לא אוהבים את הקרקפנים למרות שלכאורה הם אמורים מאוד לאהוב אותם מהטעם הפשוט שהם מבצעים כמות טריידים גדולה יחסית לאחרים ומזכים את בית המסחר בלא מעט עמלות מסחר. לא כך הדבר במציאות . ישנה דעה שלילית בשוק על קרקפנים. הטענה גורסת שהם מאיימים על בסיס הניתוח הטכני ומוכיחים שבסיס העבודה הקצר טווח עובד יפה מאוד ללא יותר מידי מתנדים טכניים וללא כל התייחסות למגמות ותאוריות טכניות מסובכות.

אני גורס שכל שיטה שבה מרווחים כסף בשוק המט"ח ובשוק ההון היא טובה וכשרה. ולגבי בתי המסחר? זה באמת לא חשוב והם לא צריכים להוות כל שיקול בהחלטות הקשורות לדך העבודה שלנו.

קרקפנים טובים הנם סוחרים ריווחים בדרך כלל.

לא כל אחד יכול להיות קרקפן, לא לכל אחד יש זמן מסך פנוי אך לכל אחד כמעט מאתנו הסוחרים ישנם ימים או שעות של פניות שבה נוכל לנצל את הידע בספר זה על מנת למקסם את הרווחים שלנו בשוק ההון ושוק המט"ח.

חייבים להבין שקירקוף הנה אסטרטגיית מסחר לכל דבר והיא מאלו אשר מקטינה את הסיכון לסוחר עד למאוד מכיוון שבשיטה זו עובדים על בסיס סטופ-לוס מאוד קצר ובתחילת המהלך אף עם " יד על ההדק ".

במירב המקרים הגדרות הסטופ לוס הנה " בראש" כי הסוחר זמין ליד המסכים בשלביה הראשונים של העסקה ולאחר מימוש רווח ראשון יכול הסוחר בנחת להגדיר לעצמו סטופ לוס למנה או למנות הנותרות.

עדיף בעסקאות קצרות טווח לחלק את העסקה, את גודל המינוף המתכונן למספר מנות קטנות, לפחות שתי מנות ראשוניות על מנת לממש רווח ראשוני מהיר ולנהל את המנה או המנות הנותרות למקסום המהלך.

הבעיה העיקרית והגדולה ביותר היא מבנה האופי האישי של הסוחר. למרות הפיתוי, דרכי עבודה על בסיס טווח קצר לא מתאימה לכל אחד.

ככל שהזמן חולף יוצרים סוחרי הקירקוף משקל רב יותר בבתי המסחר ולא ניתן יותר להתעלם מהם. בתי מסחר רבים מאפשרים היום תנאים מיוחדים למסחר אשר גם יתאימו לסוחר הקרקפן אשר לרוב בוחר לסחור בנכסים בעלי עמלת מסחר נמוכה ככל שאפשר.

סוחרים רבים בתחילת דרכם מפתחים חיבה, אולי חיבה יתרה לאסטרטגיות קירקוף למרות חוסר הניסיון. יש כאן לא מעט אלמנט של אגו אישי, כניסה, רווח קטן, יציאה – ניצחנו.

זו לא דרך חשיבה נכונה בהכרח מכיוון שדרוש גם ניסיון רב וגם היכולת למקסם את הרווח על בסיס הבחירה פעמים רבות.

קוראים יקרים, אין ברצוני לבלבלכם כלל וכלל. ברצוני להוביל אתכם אט אט לבסיס העבודה אשר הייתי שמח באם תאמצו בין יתר אסכולות המסחר המוכרות לכם על מנת לצבור רווחים באופן שוטף ממסחר בשוק המט"ח ושוק ההון.

בספר זה אני מנסה להכניסכם לקו מחשבה מסויים שלב אחר שלב עד שלבסוף אנו מגיעים לבסיס שיטות המסחר שהנם פשוטות מאוד ויעילות מאוד ביסודן.

נרחב ומקיף לפני מהיר ועצבני

הכלים הטכניים הנם למעשה כלים מתמטיים אשר אנו מרכיבים על גרף המחירים או לצידו על מנת לעזור לנו לקבל החלטות מסחר.

יש עשרות אם לא מאות סוגים של כלים טכניים וכל סוחר בוחר לו מיומנות עבודה באמצעות כלים מסוימים לשם ביסוס החלטות מסחר.

אנו נעסוק במעט מהכלים הטכניים.

כלים טכניים יכולים להיות לעיתים גורם מטעה במסחר באם ההחלטות שלנו מבוססות רק על כלים אלו.

הכלים הטכניים מתחלקים לשתי משפחות עיקריות:

1. כלים מנבאים- כלים אשר מחווים על כיוון עוד לפני שהוא יתממש. הם בדרך כלל לא מציינים מתי ולכמה.

2. כלים מאחרים – כלים טכניים אשר יכולים לעזור לכם לאשר מהלך שכבר יצא לדרך.

כלים טכניים רבים הנם כלי כוח, כלים אשר מודדים עוצמת תנועה של מחיר הנכס ביחס לתנועה קודמת.

אני חוזר ומציין שבספר זה נעסוק במעט כלים אשר משמשים כלי עזר נפלאים, אך הדגש הוא על כלי עזר.

אין ספק ששימוש בלבד בכלי עזר אלו יכול לספק הצלחות במסחר אך ראוי להדגיש שהסטטיסטיקה לא השתנתה זה שנים רבות ומירב הסוחרים בשוק ההון ושוק המט"ח לא מצליחים לייצר תשואה חיובית לאורך זמן. לכן, חובה עליכם להיות שונים ולהבין את הלך הרוח בשוק ולהבין את מקומם של הכלים הטכניים.

8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול