• עודד

אימון מנטאלי לסוחר בשוק ההון ושוק המט"ח

עודכן: 14 בנוב׳ 2021

עודד פרץ מסחר במט"ח
אימון מנטאלי לסוחר בשוק ההון ושוק המט"ח

אימון מנטאלי לסוחר

השקעתם שעות בלימוד ובחקר הגרפים. אתם מנסים לפתח לעצמכם שיטת עבודה ייחודית.

אתם מתחילים לרכוש ביטחון וחשים שזה הזמן לשים בשוק כסף אמיתי.

הכנתם את התוכנה, שתיתם קפה, הביטחון גבוה והנה אתם בתוך העסקה הראשונה, הפסד ראשון, לא נורא.

אתם יודעים ומבינים שחלק מהמשחק זה גם להפסיד. ולו רק בגלל שאתם סוחרים מתחילים ובהתחלה צריך קצת להפסיד. הרי כבר סיפרו לכם שגם סוחרים מצליחים לא מרוויחים בכל פוזיציה.

ממשיכים הלאה, הביטחון לא נפגע, נכנסים לעסקה שניה... הפסד נוסף. הפסד זה קצת צורם לכם כיוון שבדיוק לאחר "שהועפתם" מהמסחר ע"יSL הגרף פנה בדיוק לכיוון שבחרתם לראשונה, מאכזב.

אתם בודקים היטב ורואים שלא טעיתם במיקום ה-SL ושמתם אותו בדיוק היכן שמערכת המסחר והשיטה שלכם הנחו אתכם לשים אותו. טוב, בטח היה בדיוק מימוש רווחים ולא יכולתם לצפות את זה אתם מספרים לעצמכם.

לאחר שינה טובה ומספר הקשות עכבר, הכל שוב פתוח לפניכם. אתם מזהים פוזיציה, נראית קצת יותר מסוכנת ממה שבחרתם אתמול, אבל פוטנציאל הרווח נחמד. אתם מחייכים, הכיוון נראה טוב. העליתם SL והגנתם על הקרן שלכם בדיוק כמו שלימדו אתכם.

לפתע הודעה יוצאת במערכת, שינוי כיוון חד ואתם שוב בחוץ, אמנם ללא הפסד אך גם ללא רווח.

מה קורה פה? המערכת לא עובדת טוב? מה קורה לשיטה שלנו?

אתם מתחילים לאבד ביטחון.

אתם מחליטים לעקוב אחר המערכת ללא הכנסת כסף אמיתי, הרי אתם שמרנים ושומרים על כללי זהירות.

אתם עוקבים אחרי הפוזיציה הניסיונית. יופי! היא עובדת. ובמידה והייתם בפנים הייתם מרוויחים סכום נאה. אבל היכן שהוא אתם כועסים על עצמכם, כי הבטחתם לעצמכם שברגע שאתם נכנסים למסחר בכסף אמיתי אתם סוחרים לפחות 10 פוזיציות בחודש לא משנה מה יהיה, והנה אחרי שלוש פוזיציות בלבד נמנעתם מלהיכנס והפסדתם רווח פוטנציאלי יפה.

מה קורה פה?

מה שקורה פה זה שאבדתם שליטה ומי ששולט בכם זה הרגשות שלכם.

התסריט הזה בוודאי היה חלק מחייו של כל סוחר. הסוחרים המצליחים הגיעו לשלב שבו הם עובדים לפי כללי משמעת נוקשים ולא סוטים מהם.

ישנן אין ספור מערכות מסחר בעולם, חלקן עושות עבורך, הסוחר, כמעט את כל עבודת הניתוח ובכל זאת כה רבים גם מאלו שמשתמשים במערכות כאלו, מפסידים! למה?

ובכן סיבות רבות, אבל אחת מהן היא העובדה שהסוחרים מאפשרים לרגשות שלהם להשתלט על ההחלטות שלהם.

"סחור עם כיוון המסחר", "תן לרווחים להצטבר"," חתוך הפסדים", אין ספור משפטי מפתח שלומדים כבסיס לכל מסחר. ולבסוף בכל זאת כה רבים עושים בדיוק את ההיפך. חותכים רווחים ונותנים להפסדים להצטבר. מדוע זה קורה להם? סוחרים אלו נותנים לתחושות כישלון להשתלט עליהם עד לעיתים מסקנה ששוק זה הוא קזינו ואלו שאמרו להם את זה פעם אולי צודקים. הם ממלאים לעצמם את הראש במחשבות שליליות ונותנים למחשבות אלו להשתלט עליהם.

מרגע שנכנסתם לפוזיציה, במיוחד לאחר שהייתם בפוזיציה מפסידה, אתם תמצאו את עצמכם מחפשים חיזוקים, או חיזוקים למהלך שביצעתם, או חיזוקים לכך שאולי טעיתם או חיזוקים להזיז SL, וכל חיזוק שתחפשו, לבסוף תמצאו או תדמיינו שמצאתם.

אתם חייבים לראות בעצמכם סוחרים ולא כאלו שבדרכם להיות סוחרים. אסור לכם לפעול עם רגשי נחיתות כאילו אתם בתחרות עם שחקנים גדולים מכם. אתם בדיוק כמו כולם ועם כלים ברורים כמו כולם.

כבר מההתחלה חישבו והתנהגו כסוחרים.

אם לא תאמנו את עצמכם לנטרל רגשות ככל האפשר יהיה לכם קשה לשרוד בשוק זה ללא קשר לאיכות המערכת שבה אתם משתמשים.

אז ברור שהצטרפנו לשוק ההון ושוק המט"ח על מנת לעשות כסף ואנו מקווים אפילו שזה יהיה כסף גדול. הסיפורים על אלו שהרוויחו סכומי עתק בזמן קצר מהפנטים אותנו. עלינו להבין שמסחר בשוק ההון ושוק המט"ח הוא מקצוע לכל דבר, אפילו מקצוע שניתן ליהנות ממנו מאוד. ניתן להוציא משוק זה שכר חודשי לא רע. אבל ההתייחסות שלנו חייבת להיות התייחסות של עבודה עם אותם כללי משמעת שהיו לכם באם הייתם עובדים בכל מקום אחר.

אז נכון, חלק מההצלחה זה להבין שגם יהיו הפסדים בדרך.

אם אתם מצליחים ביותר מ 55% מהפוזיציות שלכם אתם לבסוף תצליחו להיות מורווחים מהשוק הזה אם תעקבו אחר כללי היסוד של צמצום הפסדים ועל ידי אפשור לרווחים שלכם להצטבר.

אל תמהרו לאחר פוזיציה מוצלחת, מייד ובחוסר איפוק להיכנס לאחת חדשה ולטפוח לעצמכם על השכם. הנה, כבר הרווחתם ואתם מרגישים שהתואר סוחר מנוסה עוד מעט בכיס שלכם.

היה והפסדתם, אל תמהרו לשפוט את עצמכם ולהיות שליליים, זה לא השוק שגורם לכם לחוש כך, זה מי שאתם.

האמינו לי שסוחרים ותיקים אוהבים את הסוחרים המתחילים, הם עומדים להם שם בצד וכל שנותר להם זה לאסוף את הכסף שהמתחילים מפסידים ישירות לכיסם. הרי מישהו צריך להפסיד. אתם לא רוצים להישאר סוחרים מתחילים לאורך זמן, אתם לא רוצים לחשוב כך ולא רוצים להרגיש כך.

שפרו את היכולות הרגשיות שלכם, ביטחו בעצמכם ושננו לעצמכם את העובדה שאתם סוחרים לכל דבר.

אל תתנו לשום דבר לערער לכם את הביטחון. מערכת מסחר טובה, שיטה ברורה עם חוקים ברורים ושליטה על הרגשות... ואתם שם ובגדול.

סוחרים רבים נכנסים לשוק הזה כאשר הם בקושי יכולים להרשות לעצמם לשלם את החשבונות החודשיים. הם מקווים שדרך המסחר בשוק ההון ושוק המט"ח הם ייצאו ממעגל הלחצים הכלכליים ובכך מסכנים כסף שאסור להם לסכן. ברגע שהסחר נעשה בכסף אשר אתם פוחדים להפסיד, אתם תפסידו אותו וחבל. אין קיצורי דרך.

כמו שידעתם להיכנס לפוזיציה בקלות עליכם לדעת לצאת ממנה ללא כאב. ידוע לי שזה החלק הכי קשה, לדעת מתי לצאת. אני מכיר כה רבים שבחרו פוזיציה ממש בהצלחה, במהלכה היו מורווחים יפה ולבסוף יצאו מופסדים. אולי זה קרה גם לכם. מדוע כה רבים חוזרים על אותה הטעות שוב ושוב? הגעתם ליעד הרווח שלכם, צאו, אל תשתהו. אתם רוצים להמשיך בעסקה, הגנו קודם על הרווח ואל תהיו שאננים, ישנן לעיתים תנועות חדות מאוד בשוק שלהן לא ציפיתם.

אתם תרגישו צורך לדבר, צורך לשתף , צורך לקטר. דברו עם עצמכם. לסוחרים אחרים קל לייעץ אף על פי שגם הם עושים את אותן הטעויות. אתם בדיוק כמו כולם, יודעים כמו כולם, רק עם רגשות שונים מהאחרים, זה הכל. אם אתם לא יכולים לבטוח במערכת המסחר שלכם, השיטה וההחלטות שלכם, אל תסחרו.

תמיד תשמעו את אותו אחד שיספר שהוא מקבל טיפים מצוינים מאחר. הרי כמה זה פשוט לסחור על בסיס טיפים של אחרים, בלי לחשוב בלי לתכנן ואולי גם בלי מתח, כי הרי החבר אמר שהטיפים ממש טובים. טיפים הם מתכון להפסד למרות ש- "טיפ" הנה אבקת כביסה לא רעה כלל.

הייתי רוצה לומר לכם להיות מה שהכי מומלץ להיות במסחר בשוק ההון ושוק המט"ח

- מכונות.

אין ספק שככל שנפעל מכאנית נצליח יותר. גם זה יגיע, אך גם צריך לדעת ליהנות מהעבודה.

כשאתם קמים לעבודה האם אתם מתקלחים ומתלבשים?

האם אתם לוקחים חופשה לעיתים מהעבודה?

האם אתם מרשים לעצמכם לעיתים להתנתק לחלוטין מהעבודה?

האם אתם בטוחים במעמד שלכם בעבודה?

מה לגבי הפסקת צהריים עם חברים?

התייחסו למסחר בשוק ההון ושוק המט"ח כמקצוע לכל דבר ופעלו בהתאם.

אל תתמכרו למסחר בצורה שתשפיע בצורה שלילית על חיי הסובבים אתכם.

אני ואחרים לא יותר חכמים מכם וללא ידע רב משלכם. רכשנו ניסיון והתמדנו, שיפרנו את שיטות העבודה שלנו ולמדנו שללא הקפדה על כללי משמעת ניכווה שוב ושוב כי כבר נכווינו בעבר. לא נתנו לשיטה להשתלט עלינו ובטחנו לאור ניסיוננו גם בתחושות הבטן שלנו שגם כשפעלנו על פיהן פעלנו על פי אותם כללים שאיתם פעלנו על בסיס ניתוחים טכניים טהורים. הרשינו לעצמו לחלוק את הידע שלנו אך מבלי לייעץ ולקבוע מה נכון ומה לא נכון. לכל סוחר יש את הנכון שלו, הנכון עבורו.

אל תסבכו את שיטות העבודה. פשטו אותן ותנו לדמיון שלכם לפעול כשאתם צופים בגרפים, הגרפים "רוקדים", תרקדו איתם, הגרפים עומדים, תעמדו ואל תפעלו. אל תנסו לשכנע את השוק שאתם צודקים ואל תקוו, כי בתקוות לא סוחרים.

עצם זה שהחלטתם להיכנס לשוק ההון ושוק המט"ח, אתה כבר בדרך הנכונה, אתם מרגישים שזה מתאים לכם, אבל מה אתם מוכנים לעשות על מנת שגם אתם תתאימו לשווקים אלו?

39 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול